blogujaca.pl

Blog ogólnotematyczny o modzie, zdrowiu, urodzie, hobby i domu.

Dom

Popiół drzewny – pod jakie rośliny stosować?

Popiół drzewny – pod jakie rośliny stosować?

Popiół drzewny – pod jakie rośliny stosować? Doskonale sprawdza się on zarówno wiosną, jak i jesienią, można go dodawać do kompostu lub rozsypywać bezpośrednio na zagony. Nawóz ten może być również stosowany na trawnik, jednak trzeba zachować pewną ostrożność, ponieważ nie zawsze nawożenie popiołem jest korzystne. 

W artykule dowiesz się:

  • O właściwościach tego nawozu
  • Jak prawidłowo wykorzystać popiół drzewny w ogrodzie 
  • Kiedy warto to robić

Zobacz także: Jakie rośliny podlewać drożdżami? Domowe sposoby na nawozy

Właściwości i zastosowanie popiołu drzewnego jako nawozu

Popiół drzewny to cenny dodatek do gleby, który posiada odczyn alkaliczny oraz bogaty skład elementarny. Znajdują się w nim niezbędne dla roślin składniki, takie jak potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy. Jednak nie zawiera azotu, ponieważ podczas spalania drewna azot jest uwalniany do atmosfery. Jako nawóz może poprawić właściwości fizykochemiczne gleby oraz plonowanie roślin. Stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych.

Popiół drzewny ma również właściwości odkwaszające glebę, dlatego ma podobne zastosowanie jak wapno nawozowe. Badania wykazują, że nawożenie popiołem drzewnym może zwiększyć plony roślin nawet o 45% w porównaniu z tradycyjnymi nawozami wapniowymi. Dodatkowo, popiół drzewny dobrze sprawdza się jako dodatek do kompostu, uzupełniając go o składniki takie jak fosfor, potas czy wapń.

Należy jednak pamiętać, że do nawożenia roślin należy stosować wyłącznie popiół drzewny pochodzący ze spalania naturalnego, surowego drewna. Nie wolno używać popiołu powstałego ze spalania drewna barwionego, impregnowanego, lakierowanego, papieru, tektury oraz śmieci, ze względu na zawartość szkodliwych chemikaliów.

Popiół drzewny – pod jakie rośliny stosować?

Popiół drzewny doskonale sprawdzi się jako nawóz pod warzywa oraz rośliny sadownicze. Dzięki zawartości wapnia, pomoże zapobiec on niedoborom tego pierwiastka, które mogą prowadzić do zahamowania wzrostu roślin oraz wystąpienia różnych problemów, takich jak suche zgnilizny na wierzchołkach owoców pomidorów i papryki, czy gorzka plamistość podskórna na jabłkach.

Nawożenie popiołem drzewnym można również stosować na rabatach kwiatowych oraz pod roślinami ozdobnymi, które preferują zasadowe pH gleby, takimi jak jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wieczniezielony. Należy jednak pamiętać, że nie należy stosować go pod rośliny kwasolubne, takie jak borówka wysoka, jagoda kamczacka, jagoda goi, różanecznik, azalia, pieris oraz pod rośliny iglaste.

Popiół drzewny - pod jakie rośliny stosować?

Jak często używać popiołu drzewnego? 

Nawożenie popiołem drzewnym można przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny roślin. Ze względu na brak azotu w składzie popiołu, najkorzystniejsze jest stosowanie go podczas jesieni. Fosfor i potas zawarte w nim przygotują rośliny do przezimowania.

Dawkowanie zależy od pH gleby i wymagań roślin. Przykładowa dawka wynosi 30-50 g na 1 m², jednak w przypadku bardzo kwaśnej gleby dawkę można zwiększyć do 80 g na 1 m². Popiół drzewny należy wymieszać z powierzchniową warstwą gleby na głębokość 10 cm.

Pamiętaj o umiarze, aby uniknąć przenawożenia. Popiół drzewny nie powinien być stosowany na glebach zasadowych, ponieważ jeszcze bardziej podniesie pH gleby, a zbyt duża jednorazowa dawka popiołu może doprowadzić do niekorzystnego zjawiska zasolenia.

Podsumowanie

Popiół drzewny może być wartościowym i naturalnym nawozem dla roślin ogrodowych. Jego właściwości odkwaszające i bogactwo składników mineralnych sprawiają, że jest doskonałą alternatywą dla nawozów chemicznych. Stosując go z umiarem i zgodnie z zasadami dawkowania, można poprawić właściwości gleby i plonowanie roślin. 

Przed zastosowaniem nawozu z popiołu drzewnego, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem lub specjalistą, aby dobrać odpowiednie dawki i rośliny, które najlepiej na niego zareagują.

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy zespołem pasjonatów i ekspertów w dziedzinach mody, zdrowia, urody, hobby i spraw domowych. Oferujemy rzetelne artykuły, inspiracje oraz praktyczne porady, tworząc dynamiczną platformę dla wszystkich zainteresowanych pełnym i stylowym życiem.